Architekti vtáčích búdok

foto Peter Lipovsky 8181
2021 Architekti: Veža pre dážďovníky, 2016 Foto: Peter Lipovsky

Nie, nie je to žiadna sranda, ale vážna vec. Mestá spolu s ľuďmi obývajú aj iné tvory. Architekti a architektky teda tvoria aj pre ne! Zamyslime sa nad tým, z čoho vychádza napríklad dizajn vtáčích búdok alebo kŕmidiel. Konzultovali inžinieri svoje riešenia s užívateľmi? Táto konzultácia väčšinou prebieha iným spôsobom. Osvedčili sa hlavne metódy pozorovania správania živočíchov, snaha o dosiahnutie podobnosti s inými funkčnými situáciami a riešeniami. 


2021 Architekti: Veža pre dážďovníky, 2016

Túto drobnú realizáciu (nielen) pre vtáky nájdete aj v najnovšom vydaní magazínu Koncept 05. Jeden pár dážďovníkov za deň uloví a zje 20 000 komárov. Na veži od 2021 je 120 búdok pre dážďovníky, čo znamená o 2 400 000 komárov menej v Bratislave, každý jeden deň.

Sylvia Jokelová, Júlia Kunovská, Kŕmidlo pre vtáky, 2023, Foto: Jana Hojstričová


Jedinečné okolnosti spojili architektku a dizajnérku Júliu Kunovskú (1950) a dizajnérku a pedagogičku Sylviu Jokelovú (1973). Predstavujú rôzne generácie, rôzne prístupy k tvorbe, rôzne životné príbehy. Ich stretnutie prerástlo v spoločnú vášeň pre nordic walking a už niekoľko rokov je ich spoločná chôdza po Karpatoch o prežívaní, regenerácii, zážitkoch, novom poznaní, vzájomnej podpore, priateľstve ale aj rozhovoroch o umení. Spolu vypĺňajú medzipriestor, ktorý ich rozdeľuje, ale aj spája. Ich najobľúbenejším priestorom pre chôdzu sa stal les Sitina v Dúbravke a keď po čase začali uvažovať nad spoločným projektom, vyplynula z toho logická úvaha – „les pre nás, my pre les“. Rozhodli sa pre vytvorenie variabilných kŕmidiel a napájadiel pre voľne žijúce vtáky. V procese ich tvorby museli často upúšťať od čisto výtvarného uvažovania, špecifická „cieľová skupina“ si vyžadovala špeciálny prístup. O spoluprácu preto požiadali Andreu Froncovú z ochranárskeho združenia BROZ, ktorá poskytla cenné vstupné informácie a pre ďalšie rozšírenie projektu aj do iných lokalít v rámci Slovenska sa spojili s prezidentkou Slovak Nordic Walking Association Luciou Okoličániovou.

Klasikom súčasnej architektúry vtáčích búdok je rozhodne brazílsky Oscar Niemeyer (1907–2012). Ikonický betónový domček pre holuby, známy pod názvom Dovecote, postavil v Brazílii v roku 1961. Vysoká veža rozhodne poteší ľudské oko, holubí useri sa v ňom zdržujú, takže asi bude aj funkčný.