V novembri sme s Konceptom navštívili medzinárodnú konferenciu East Creative v poľskom Lubline. Toto študentské mesto plné zaujímavých iniciatív, kde sa stretáva súčasná výstavba s bohatou históriou leží približne 2 hodiny cesty od Varšavy. Určite odporúčame zaradiť túto destináciu do cestovateľských plánov. V roku 2029 Lublin okrem iného čaká projekt Európske hlavné mesto kultúry.
Konferencie East Creative 2024 v Lubline
Dátum: 15. – 16. november 2024
Miesto: Centrum stretnutí kultúr, Lublin
Konferencia East Creative 2024, ktorá sa uskutočnila v srdci východného Poľska, spojila nadšencov architektúry, dizajnu, kreatívnych priemyslov, akademikov, podnikateľov a verejnosť v diskusii o úlohe kreativity v súčasnej spoločnosti. Podtitul „Is it creative?“, sa snažil skúmať možnosti dizajnu ako odpovede na výzvy dneška.
Dizajn vo východnej Európe: Hľadanie identity
Prvý deň konferencie sa zameral na úlohu dizajnu v strednej a východnej Európe. Diskusie a prednášky sa sústredili na otázky regionálnej identity a toho, ako môžu dizajnéri z východnej Európy konkurovať na globálnej scéne. Významné príspevky zazneli od poľských aj zahraničných odborníkov, ktorí zdôraznili potrebu prepojenia tradície a inovácií. V rámci panelu „Kreativita ako odpoveď na krízu“, sa rečníci venovali tomu, ako môže dizajn pomôcť pri riešení spoločenských, ekologických a technologických výziev. Hovorilo sa o tom, ako dizajn podporuje udržateľnosť a ako možno pomocou jednoduchých riešení zlepšiť kvalitu života. Poľskí architekti a dizajnéri ocenili spracovanie magazínu Koncept 07 s dôležitou medzinárodne rezonujúcou témou Nový európsky Bauhaus.
Praktické workshopy: Dizajn v akcii
Druhá časť konferencie priniesla sériu interaktívnych workshopov. Účastníci si mohli vyskúšať rôzne techniky – od grafického dizajnu až po prototypovanie udržateľných produktov. Najväčší záujem vzbudil workshop „Dizajn pre všetkých“, ktorý predstavil inkluzívne metódy návrhu, aby produkty a služby boli dostupné pre ľudí so špeciálnymi potrebami.
Kreatívne odvetvia a biznis: Spolupráca pre budúcnosť
Druhý deň konferencie sa sústredil na prepojenie kreatívneho priemyslu s podnikaním. Panelová diskusia „Dizajn ako motor ekonomického rastu“ zdôraznila, že investície do kreatívneho sektora môžu podporiť rozvoj miestnej ekonomiky. Rečníci predstavili úspešné príklady spolupráce medzi dizajnérmi a podnikateľmi z Poľska a zahraničia.
Sprievodné podujatia
Okrem hlavného programu konferencia ponúkla sprievodné aktivity, ako výstavy mladých architektov, networkingové podujatia a prezentácie študentských projektov. Neformálna atmosféra umožnila nadviazať nové kontakty a zdieľať svoje myšlienky. Účastníci a účástníčky odchádzali s množstvom nových poznatkov, inšpirácie a motivácie pokračovať v práci na svojich projektoch. Konferencia zároveň ukázala, že Lublin je nielen centrom kreatívnych myšlienok, ale aj miestom, kde sa buduje budúcnosť dizajnu pre celý región.
Tešíme sa na ďalší ročník East Creative a tiež na uskutočnenie projektu Európske hlavné mesto kultúry, ktorý bol práve pred pár týždňami udelený projektu z Lublinu.
Lublin – Európske hlavné mesto kultúry 2029
Lublin, perla východného Poľska, získal prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2029. Tento úspech je nielen uznaním jeho bohatého kultúrneho dedičstva, ale aj záväzkom pre budúcnosť, ktorá sľubuje kreatívny rozvoj, medzikultúrny dialóg a nezabudnuteľné zážitky pre obyvateľov aj návštevníkov.
Lublin: Mesto tradície a moderny
Lublin, mesto s viac ako 700-ročnou históriou, sa nachádza na križovatke kultúr a národov. Jeho poloha blízko hraníc s Ukrajinou a Bieloruskom z neho robí bránu medzi východom a západom. Toto historické spojenie sa odráža v pestrosti jeho architektúry, tradícií a kultúrnych podujatí. Od stredovekých hradieb po moderné kultúrne centrá, Lublin ponúka jedinečnú atmosféru, kde sa stretáva starobylé s inovatívnym. Mesto je známe aj svojimi festivalmi, ako je Carnaval Sztukmistrzów, ktorý prináša do ulíc žonglérov a akrobatov, či medzinárodný festival literatúry Miasto Poezji, ktorý zdôrazňuje silu slova.
RE – hlavná téma EHMK 2029
Kľúčovou témou Lublinu ako Európskeho hlavného mesta kultúry je „RE“, čo symbolizuje opätovné spojenie – medzi ľuďmi, kultúrami, generáciami a rôznymi formami umenia. Táto téma je mimoriadne aktuálna v kontexte výziev posledných rokov, ako boli pandémia, geopolitické krízy či narušené sociálne väzby.
Kultúrny program a rozvoj infraštruktúry
Lublin plánuje počas roka 2029 stovky podujatí, vrátane výstav, koncertov, divadelných predstavení a workshopov. Zvláštny dôraz bude kladený na projekty, ktoré podporujú zapojenie miestnej komunity a rôznorodých skupín obyvateľstva. Okrem toho sa očakáva aj modernizácia kultúrnej infraštruktúry, výstavba nových priestorov pre umenie a revitalizácia historických pamiatok. Tieto investície prispejú k trvalému rozvoju mesta a jeho atraktívnosti pre turistov.
Čo znamená EHMK pre Lublin?
Status Európskeho hlavného mesta kultúry je pre Lublin obrovskou príležitosťou. Tvorcovia projektu Lublin 2029 sa zaviazali efektívne využiť kultúru na budovanie komunity a posilnenie identity.
Výzva pre všetkých
Obyvatelia Lublinu sú kľúčovými hráčmi v tomto procese. Ich zapojenie a otvorenosť budú spoluformovať úspech celého projektu.
Z histórie:
Lublinská únia (1569)
Jednou z najvýznamnejších udalostí, ktoré sa v meste odohrali, je podpis Lublinskej únie v roku 1569. Tento akt vytvoril poľsko-litovskú úniu, jeden z najväčších štátov vtedajšej Európy. Lublin sa stal symbolom spolupráce a zjednotenia dvoch veľkých národov. Dodnes sa na túto udalosť spomína ako na míľnik európskej histórie.
Multikultúrny charakter
Lublin bol po stáročia domovom rôznych etnických a náboženských komunít, vrátane Poliakov, Židov, Ukrajincov a Nemcov. Židovská komunita zohrávala významnú úlohu v živote mesta, čo viedlo k tomu, že Lublin bol prezývaný „Jeruzalem východu“. Židovské kultúrne dedičstvo dodnes pripomína stará židovská štvrť, synagógy a cintoríny.
Stredoveké opevnenia a kráľovský hrad
Lublin sa môže pochváliť dobre zachovanými stredovekými pamiatkami, ako je Kráľovský hrad, ktorý pochádza z 14. storočia. V hrade sa nachádza kaplnka sv. Trojice, známa svojimi unikátnymi freskami byzantsko-ruského štýlu, ktoré sú považované za jedno z najväčších umeleckých diel svojej doby.
Doba rozkvetu v 16. a 17. storočí
V období renesancie bol Lublin jedným z najbohatších miest v Poľsku. Mesto sa rozvíjalo ako obchodné a kultúrne centrum a vznikali tu nádherné renesančné budovy. Dodnes sa v historickom centre zachovali unikátne meštianske domy a kostoly, ktoré pripomínajú túto éru.
Tragédia počas druhej svetovej vojny
Počas druhej svetovej vojny bolo mesto svedkom jednej z najtemnejších kapitol svojej histórie. Lublin bol centrom nacistického teroru a v jeho blízkosti sa nachádzal koncentračný tábor Majdanek, jeden z najväčších a najlepšie zachovaných táborov holokaustu. Táto tragédia zanechala hlbokú stopu v histórii mesta.
Miesto dialógu a zmierenia
V modernej dobe sa Lublin stáva symbolom dialógu medzi kultúrami a náboženstvami. Mesto aktívne podporuje iniciatívy na obnovu židovského dedičstva a organizuje podujatia, ktoré zdôrazňujú jeho multikultúrne korene, ako napríklad Festival židovskej kultúry.
Historické jadro zapísané na zozname UNESCO
Historické centrum Lublinu je považované za jedno z najkrajších v Poľsku. Úzke uličky, stredoveké hradby, starobylé meštianske domy a námestie vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá láka návštevníkov z celého sveta.
Lublin je mestom, kde sa história doslova pretína s prítomnosťou. Jeho pamiatky, príbehy a duch tolerancie sú dôkazom toho, akú významnú úlohu zohrával a stále zohráva v histórii Európy.