Start with Children – reportáž z konferencie

Keynote speaker: Ankita Chachra US Architect & Urban Designer, Director of Climate at Capita
Keynote speaker: Ankita Chachra US Architect & Urban Designer, Director of Climate at Capita

„Touto konferenciou chceme vyjadriť, že mestské plánovanie je predovšetkým o vytváraní rámcov. Myslíme si, že potrebujeme lepší rámec, než aký sme používali doteraz, a tým novým rámcom sú deti a ich rodiny. V utorok sa zameriame na politiku tvorby miest s ohľadom na deti, ako aj na niektoré podmienky, ktoré túto politiku ovplyvňujú. V stredu sa budeme viac venovať dizajnu. Dizajn je základom tohto všetkého – navrhli sme svet, ktorý jednoducho nefunguje pre deti, ale dobrá správa je, že ho môžeme prepracovať tak, aby fungoval. Na tejto ceste si však musíme zodpovedať veľké otázky ako napríklad kto rozhoduje a bude mať miesto za stolom?“ uviedol Simon Battisti, kurátor obsahu samitu Start with Children.

Ako sa podarilo tento cieľ naplniť a zaujať bratislavských návštevníkov a návštevníčky si môžete pozrieť vo fotografiách Natálie Boškovej Filovej:

Nechýbal ani časopis Koncept a ďalšia odborná literatúra, ktorú si môžete aj po skončení konferencie zakúpiť v skvelom kníhkupectve Brotbooks Deli:

IMG 5962

Jednou z hostiek bola aj poľská environmentalistka Anna Dworakowska. Anna je spoluzakladateľkou poľského sociálneho hnutia Smog Alert, ktoré vedie 50 občianskych skupín snažiacich sa zvýšiť povedomie verejnosti a požadovať od vlády opatrenia na zabezpečenie čistého ovzdušia v najznečistenejšej krajine Európy. Znečistenie ovzdušia spôsobuje u detí a dospievajúcich nízku pôrodnú hmotnosť, astmu, zníženú funkciu pľúc, infekcie dýchacích ciest a alergie. Medzi politické zmeny, ktoré ovplyvnili, patrí celoštátny podporný program na výmenu kotlov na tuhé palivá v hodnote 25 miliárd eur a zriadenie prvej poľskej nízkoemisnej zóny v Krakove.

Pri rozhovore sme sedeli na Play Street – susedskom festivale. Klobučnícka ulica v Bratislave sa premenila na miesto, kde sa susedia a okoloidúci ľudia všetkých vekových kategórií mohli stretávať, tráviť čas a voľne sa hrať svojím obľúbeným spôsobom. Špeciálni hostia viedli hry, rozprávali o hre a sami sa hrali!

Ďalším spíkrom bol český architekt Adam Gebrian. V roku 2008 sa dobrovoľne rozhodol, že sa nebude venovať navrhovaniu domov, ale predovšetkým pomáhať iným ľuďom brať architektúru a verejný priestor vážne. Odvtedy natáča videá, rozhlasové relácie, prednáša (najčastejšie v pražskom architektonickom cenre CAMP, ktoré pomáhal založiť), učí, moderuje, diskutuje, konzultuje, fotografuje, organizuje výstavy a na platforme herohero.co/adamgebrian vytvára mapy súčasnej architektúry. Píše aj knihy, ktoré reflektujú jeho pobyt v zahraničí s manželkou Markétou a synom Filipom. Vydal knihy Tri mesiace v Barcelone, Dva mesiace v Lisabone, Sedem mesiacov v Raleighu, New Yorku a Chicagu a na jeseň by k nim malo pribudnúť Leto na Tenerife.

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť postrehy štyroch návštevníkov: Igor Polakovič, starosta mestskej časti Lamač, Sandra Štasselová, MIB, Sekcia tvorby mestských priestorov, Alexandra Matiová, senior projektová manažérka CIKE Košice, Denisa Vološčuková, šéfredaktorka magazínu Cityzen